Чи варто відкривати бізнес під час війни?

Чи варто відкривати бізнес під час війни?

Давайте одразу визначимось з тим, що війна – це занадто широке поняття, для того, щоб оперувати ним. Війна в Україні фактично триває вже понад 8 років і за цей час багато що змінилося і в економіці країни і в структурі малого бізнесу.

Для відповіді на наше запитання набагато важливіше поняття «економічної кризи» оскільки саме так ми характеризуємо макроекономічну ситуацію і ситуацію в середині країни.

Ще на рівень глибше, у чому ми помічаємо вплив кризи? Інвестиційна нестабільність і непрогнозованість, зростання курсу долара, падіння платоспроможності населення, можливі логістичні складнощі (зокрема спричинені дефіцитом чи подорожчанням пального). Тобто ми маємо певну ситуацію на ринку, яку повинні розуміти дуже добре, для якісного планування своїх бізнес-активностей.

З іншого боку, криза дозволяє отримати нижчі ціни від постачальників і зайняти ніші що звільняються після виходу з ринку конкурентів. До цього додамо безпрецедентні заходи держави по підтримці зокрема малого бізнесу. Реєстрація фізичної особи-підприємця або юридичної особи здійснюється за спрощеною процедурою. Документи для реєстрації можна подавати в електронній формі через електронну пошту або через інші засоби зв'язку. Нотаріально засвідчувати справжність підпису на документах не потрібно, якщо ці документи підписуються в присутності державного реєстратора

Крім того, представникам бізнесу скасували практично всі ліцензії та дозволи, відтермінували ряд планових та позапланових перевірок та дозволили не платити деякі податки.

А ось тепер, додайте до цього те, що ми говоримо про новий бізнес саме в Україні, де всі розуміють слово війна. Сьогодні стало набагато простіше домовлятися про партнерство, або відтермінування платежів. Бізнес готовий йти на зустріч бізнесу.

Моя думка, бізнес в період кризи відкривати варто. А в період війни це просто обов'язково зробити при наявності ресурсів, оскільки для підприємця власна справа це зона не тільки фінансового комфорту, але й психологічного.

За останні 6 міс особисто я відкрив 2 бізнеси та поновив практику індивідуальних консультувань. Саме це дозволяє мені постійно знаходитись в стабільному емоціональному стані. продуктивно працювати, забезпечувати робочі місця і донатити на ЗСУ. З особистого досвіду можу сказати, що вже у квітні підприємці активно взялись за справу відновлення і відкриття бізнесу. Зросла кількість самозайнятого населення. З’явилися нові ідеї партнерства і співпраці з іноземними партнерами.

Однією з головних причин такої швидкої адаптації я вважаю досвід 2008 -2009 років, ті що знайшли матеріальні і емоційні ресурси, щоб швидко оговтатися і працювати у повному хаосі навпомацки вишукуючи можливості отримав конкурентну перевагу клієнтську базу у час завершення кризи. Закріпився в сегментів і отримав ріст прибутку що корелювався з ростом платоспроможності споживачів.

І якщо питання відкривати чи ні, акцентую : при наявності ресурсу - це навіть на питання, вибір бізнесу - це серйозний виклик нашим підприємницьким навичкам.

Пам'ятаємо про головне, якою б не була ситуація, кризовою чи не кризовою, будь-який бізнес потребує виробничої бази збуту і споживача. Тобто найголовніше правило: відкривайте такий бізнес, який ви розумієте. За фахом чи за досвідом роботи. Не експериментуйте у зовсім невідомих вам напрямках, вам потрібно вистачати знання специфіки бізнесу для пошуку оптимальних реалізацій отримання товару чи формування послуги, ціноутворення і побудову каналів збуту і розуміння психології поведінки і приблизної кількості саме вашого потенційного клієнта.

Ви можете пошукати натхнення в додатку «Дія бізнес», до речі дуже зручно, що окрім ідей для бізнесу в додатку є шаблони документів.

З того, що б міг перерахувати я: сільське господарство (вирощування фруктів та овочів на продаж), освіта (курси іноземних мови або курси перекваліфікації), сфері краси (перукарня манікюрний салон, грумерський салон) Хорика (кавярня чи пиріжкова), електромобілі,Будівельний бізнес, фактично ремонтні роботи і звісно ж інтернет магазини і тут вже те, що кому подобається від одягу до продуктових наборів або квітів.

Про те, як можна об'єднуватися фрілансерами і створювати невелички команди за принципами малого бізнесу – це окрема тема, оскільки, при мінімальному володінні іноземними мовами для вас відкритий цілий світ замовників, а якщо ви маєте знання з новітніх технологій і Веб3 – то відкриті і метавсесвіти.

Але ще раз хочу наголосити на тому, що потрібно обирати те, що ви розумієте і в роботі з чим маєте досвід.

Але ідеї можуть бути і уникальними, наприклад мої знайомі перекваліфікуватися на пошиття одяг для військових, мені розповідали про дівчат які шили жіноче взуття а тепер спеціалізується на берцях. Тобто, на якість підприємницької думки, натхнення і кількість ідей- криза жодним чином не впливає, чи навіть стимулює справжніх підприємців.

Який бізнес ви б не вирішили відкривати, звертайте увагу на специфіку регіону, платоспроможність потенційних клієнтів, ємність ринку, уважно розраховуйте модель, закладайте ризики на те, що хтось з членів команди може бути мобілізований і головне: перебувайте у безпеці на скільки це можливо