Куди інвестувати під час війни

Куди інвестувати під час війни

Ранок 24 лютого я не забуду ніколи. Різкий звук, вибух, проходить декілька хвилин і люди починають кудись їхати з дому. Почалася війна. Я не військовий експерт і в той час я думав як звичайна людина, яка вже 15 років займається інвестиціями – треба зберегти себе, свою сім’ю і свій капітал. 

В ті дні ніхто не розмовляв про інвестиції. Пріоритеті були інші. Зараз все змінилось… 

Справжній фінансовий голод відчувається через три-чотири місяці після війни. Хтось втратив свої заощадження, хтось втратив роботу і щомісячну зарплату. Тому зараз саме той час коли треба створити свій антикризовий фінансовий план, так поставити цілі і так підібрати інвестиції щоб інвестиційний портфель був найбільш розподілений і найменш ризиковий при різних ситуаціях в світі: як політичних так і економічних. 

Питання не стоїть чи варто інвестувати під час війни. Питання в тому – в які активи сьогодні інвестувати?

На самому початку війни НБУ і Комісія по цінним паперам і біржам в Україні заборонили як вивід коштів за кордон так і інвестиції в будь які активи всередині країни. Це правильне рішення зразу з двох сторін: збережена фінансова стабільність в Україні і спрацював ризик менеджмент для багатьох українців. 

В той час всі ринулись будь якими способами інвестувати в закордонні активи, а саме в американські акції і облігації. Ніхто не звертав увагу не те що ринок перегрітий, центральний банк США (ФРС) починає жорстку монетарну політику, а війна в Україні і ковід в Китаї зірвуть ланцюжки поставок товарів по світу. Це все приведе до подорожчання грошей і зменшення прибутків компаній. Як результат, фондові індекси США (S&P500 і NASDAQ100) впали більш ніж на 20% з початку війни. Більше того, навіть облігації впали в ціні на 20%. Тому наші регулятори виступили в ролі ризик-менеджера для українців. 

Сьогодні все ще діє заборона зі сторони НБУ на SWIFT перекази для поповнення брокерського рахунку за кордоном, а зі сторони Комісії – заборона на торгівлю будь якими інвестиційними активами окрім військових облігацій. Відео про військові облігації є на каналі – рекомендую подивитись

Тому зараз українці можуть інвестувати тільки всередині держави в військові облігації. Переказати кошти на свій брокерський рахунок відкритий у Interactive Brokers чи EXANTE можна тільки зі свого банківського рахунку відкритого за кордоном. 

По криптовалютам. Є обмеження на поповнення рахунків в криптовалютний біржі. Зі своєї валютної карти можна поповнити до 100000 грн в еквіваленті. Валюта купується в касі банку. Бажано робити замовлення. 

Також криптовалюту можна поповнити через обмінники або пір ту пір переказом. Тут як таких обмежень не має. 

Резюмуючи, ми зараз можемо інвестувати у всі основні активи але способи для купівлі змінилися. 

Але тут виникає ще одне питання: О’кей, ми маємо можливість інвестувати у будь який актив – так, а чи варто зараз це робити. Акції впали, криптовалюта впала, облігації впали, навіть, готівка обезцінилась. 

Я завжди говорив що найкращий час для інвестицій – зараз. Головне правильно підібрати інвестиційний портфель. 

А для того щоб це зробити необхідно розуміти що зараз відбувається в економіці і фінансах в світі. Делеверидж – зменшення кредитного плеча. Саме цей страшний процес зараз і відбувається. 

Що таке делеверидж? Давайте почнемо з основ. Компанія працює, заробляє кошти, робить класний продукт на який є попит, платить заробітну плату своїм працівникам і... хоче масштабуватися. Продукт же класний. Для цього вона йде в банк і залучає додаткові кошти. Вкладає їх в капітальне будівництво, оборотні кошти і платить своїм підрядчикам і працівникам. Ті в свою чергу прямо або опосередковано приносять ці кошти в банк. А банк знову видає кошти у вигляді кредиту іншим компаніям. Таким чином грошова маса в світі збільшується і на сьогодні об’єм кредитів майже в чотири рази більше об’єму реальних коштів. Ця вся модель працює до того часу поки економіка зростає. Люди витрачають більше коштів, компанії більше заробляють і всі не бачать масштабу кризи яка наближається. Першим був ковід – він порушив ланцюжки поставок з Китаю, але швидко був погашений новими коштами які надрукував ФРС. Сьогодні це війна – вона порушила всі європейські ланцюжки поставок. Сировина дорожчає, продукти харчування дорожчають, в той же час компанії заробляють менше і менше залучають нових працівників. Інфляція з’їла частину заощаджень і люди зараз менше тратять. А ще й ФРС зі своєю жорсткою політикою і підняттям відсоткових ставок. Все це призводить до переоцінки вартості коштів і активів. Банкам для підтримки своїх резервів потрібно більше коштів. Тому гроші зараз в дефіциті як би це дивно не звучало. А банкам необхідно зменшувати об’єм виданих кредитів. Тим самим, зменшується реальна грошова маса в світі. Оцей процес і називається делеверидж. Це остання фаза кризи. Остання і найгірша. Саме в ній ми зараз. 

В той же час. 

На сьогодні дохідність середньо і довгострокових державних облігацій США досягла 3.2-3.7%, це ще не рекорд, але вже недалеко від нього. Інфляція на рекордно максимальних відмітках 8,6%. Вартість компаній також впала і вже немає мультиплікаторі 30х, 100х по відношенню до виручки. Інвестори більш віддають перевагу компаніям з позитивним чистим прибутком, особливо в секторі продуктів харчування і повсякденного вжитку. Тому, зараз інвестиційний портфель можна  почати формувати як 50% державні облігації (війська облігації України і державні облігації США), а також потроху купляти фондові індекси США на решту 50%. 

Якщо ви готові більш ризикнути, то можна розглядати венчурні інвестиції на не більше ніж 10% від свого капіталу. Сюди відносяться також і криптовалюти. В першу чергу це Bitcoin – як цифрове золото, Ethereum – як розподілений комп’ютер і Filecoin – як розподілене цифрове сховище. 

Головне щоб ваш інвестиційний портфель відповідав вашим фінансовим цілям.