Рахуємо гроші готуємось до зими

Рахуємо гроші готуємось до зими

Зима близько. Впевнені, що підготували свій бюджет до сезону 2022-2023? Склали свій фінансовий план? Я думаю ви розумієте, що зимою особисті витрати зростають в рази, навіть, якщо ви не плануєте зимовий відпочинок на 5 зірок.

Двадцять другий рік для українців чи не найжахливіший за всю історію нашої незалежної держави. Війна, світова фінансова та економічна криза… висока інфляція і знецінений накопичений капітал. В одних вже закінчилися кошти, інші - не знають що робити з тим, що лишилося. І це лише середина року. А попереду осінь і зима… найважчий сезон як з фінансової, так і психологічної точки зору.

По оцінках НБУ і Світового банку падіння ВВП України очікується на рівні мінус сорок відсотків. Простими словами - реальні витрати на території України зменшаться майже в два рази. Таким чином українські компанії зароблять майже у два рази менше, а бюджет України отримає менше оплат у вигляді податків.

Для держави, падіння доходів - це збільшення боргового навантаження, адже видатки зросли, особливо що стосується військової частини. Компанії ж також отримують менше прибутку, тим самим менше коштів зможуть реінвестувати, а отже стрімкого зростання прибутків очікувати не варто, а також нові робочі місця створюватися не будуть. Все це приводить до замкнутого кола: менше робочих місць, менше доходу в населення, менше прибутку в компанії та менше податків у держави. Для держави важливим є підняття податків, для бізнесу - це смертельний крок.

Розв'язання проблеми - міжнародні інвестиції, кредитні і грантові програми, як для держави, так і для бізнесу

О’кей, а що робити нам - звичайним людям?

Планувати свої видатки та очікувані доходи.

НБУ опустив курс гривні на 25%, додатково вводять 10% податок на імпортні товари. Вже зараз бізнес закладає курс долара на рівні 40-42 грн/дол. Якщо ще сьогодні ціни не сильно зросли, то за найближчу партію імпортного товару ми вже будемо платити на 25%-40% дорожче. Це потрібно враховувати.

Як не крути, але пройшло майже шість місяців війни. Більшість вже знайшла прихисток і осіли. Дехто знайшов роботу або відкрив новий бізнес.

А Ви вже знаєте реальну суму своїх витрат на місяць?

Тож, перше, що необхідно зробити: почніть формувати свій зимовий фонд. Зазвичай зима - це листопад - квітень, тобто мінімум шість місяців. Зимові видатки це плюс двадцять, а цього року і цілих п’ятдесят відсотків від ваших літніх витрат. Зазвичай це зростання вартості комунальних платежів і харчових продуктів. Тому вже сьогодні почніть накопичувати кошти, бажано в різних валютах (гривня, долар, євро) розміром в три місячні видатки. Це буде резерв, необхідний для покриття зимових витрат. Далі, якщо вони сформовані, то почніть формувати загальний резервний фонд розміром шість місячних витрат - зимових витрат звісно ж.

Це просте правило допоможе комфортно почувати себе цієї зими. Звичайно, на стільки на скільки це можливо із врахуванням війни і сезонних депресивних настроїв. Якщо давно планували встановлювати додаткове опалення в приміщення, зробіть це вже сьогодні, щоб уникнути сезонних перетрат, якщо є вибір оберіть найекономніші методи обігріву, краще, якщо вони будуть диверсифіковані (і газ, і електрика) згадайте про розумне споживання і завчасно потурбуйтеся про збереження тепла.

І цього року я маю додати ще пункт про відносно безпечну територію. Тобто, першим з чим ви маєте визначитись це з місцем де зимуватимете. Зимувати нам доведеться в умовах війни та на територіях, де ведуться активні бойові дії. Можливе відключення газу та електропостачання. Евакуація по засніжених селах буде ускладнена. При плануванні зимових витрат обов’язково враховуйте своє місце розташування і вартість можливої евакуації. Почніть заощаджувати та раціонально використовувати ресурси вже сьогодні.

Коли ви сформували свій резервний фонд - почніть інвестувати.

Так, зараз важко вибрати активи для інвестицій, але облігації номіновані як в тій валюті де ви живете і витрачаєте кошти так і іноземній можуть бути гарним варіантом на цей час.