Що таке інвестування?

Що таке інвестування?

Всі активи якими ми володіємо за мінусом кредитних коштів називаються капіталом. Чим більше в нас капітал, тим більше ми отримуємо прибутку на вартість цього капіталу і тим ми багатші. Неважливо скільки ми заробляємо в певний момент часу – важливо яким об’ємом капіталу ми володіємо і якими темпами зростає вартість цього капіталу. 

До активів які створюють капітал відносяться гроші, нерухомість, бізнес, цінні папери (це акції і облігації), криптовалюти, а також авто, яхти, літаки та інші речі які мають ціну. Я абсолютно не згідний з Кіосакі, який говорить що нерухомість в якій ми живемо, автомобіль та інші подібні речі не являються активами. Це актив. Нерухомість може зростати в ціні, а може падати але ми завжди можемо її продати і купити інший актив. Зазвичай, коли впали ціни на вашу нерухомість, то вони впали у вашій країні чи регіоні. Тому за ті самі кошти ви можете купити іншу квартиру, або навіть декілька в залежності від етапу будівництва. Отже, ми визначились – все що має ціну – це актив. Просто актив може бути зростаючий, або падаючий. 

Так що ж таке інвестування?
Інвестування – це спосіб створення капіталу.
Головна мета інвестування – створити інвестиційний портфель із активів які будуть зростати в майбутньому. Все. Запам’ятайте два останні речення раз і назавжди. 

Інвестувати складно. Інвестуванню потрібно вчитися. Інвестор – це професія. Ніхто не народився одразу інвестором. З кожним роком ми вчимося інвестувати. Спочатку в себе, потім в активи. Спочатку ми ризикуємо, потім стаємо більш консервативними. Але ми завжди створюємо капітал інтелектуальний і матеріальний. 

Можна довго розказувати про те що в вашому інвестиційному портфелі мають бути активи із різних класів, не більше відповідного відсотку і в залежності від віку більше або менше ризикувати. Та це не так. 

За п’ятнадцять років я зрозумів найважливішу річ, якою зараз поділюся з вами - інвестувати треба в активи логіку яких ви розумієте. Тобто це активи зі зрозумілою моделлю отримання доходу, зрозуміло які причини можуть повпливати на те що ми втратимо свої інвестиції і це активи, які вас енергетично заряджають і відповідають місії вашого життя. 

Я розкажу приклад своєї моделі інвестування, а ви подумайте як її можна адаптувати під себе. В коментарях пишіть що вийшло у вас. Поїхали. 

В першу чергу, вам треба мати нерухомість. Саме той «підпопник» який дозволить вам спокійно жити. Це актив, за який ви не платите щомісячну Аренду, маєте кришу над головою і свій куточок для розвитку. Якщо нема власної нерухомості - поставте цю ціль в пріоритет. 

Далі. Інвестиції повинні приносити щомісячний відсотковий дохід. В ідеальній картині світу він повинен перекривати ваші щомісячні витрати і бажано щоб він був кожного місяця. Серед таких активів: військові облігації в Україні, державні облігації інших країн і депозити (так званий стейкінг) стейблкоінів на різних блокчейнах. Для прикладу, ваші щомісячні витрати складають одну тисячу доларів. При поточній дохідності в двадцять відсотків річних вам необхідно накопичити капітал в розмірі 60000$ в вище перелічених активах. 

Але ж я не живу тільки сьогоднішнім днем. В мене є «підпопник» є щомісячний дохід, треба подумати про те як заробити. І тут я кажу про інвестиції в бізнес, акції компаній, токени перспективних криптопроектів – в них я інвестую в розмірі який не перевищує мого місячного доходу від низькоризикованих інвестицій в одну компанію. Далі, в залежності від того як розвивається компанія, я або збільшую інвестиції в неї або залишаю на тому самому рівні. Продаю активи я приблизно через 2,5-3 роки. Як показала практика за цей час компанія себе реалізовує найкраще. Коли я кажу про те як розвивається компанія я маю на увазі її фундаментальні показники і темпи зростання бізнесу, а не зміну ціни акцій на біржі. 

Як що одна ціль – це нерухомість для дитини. Якщо вона буде мати де жити, буде мати щомісячний дохід, то і розвиватись буде швидше і краще. Саме тому варто подумати про розширення інвестицій в нерухомість. Я розумію що та квартира яку ми купимо може не сподобатись дитин, в світі може щось змінитись, але ніхто не забороняє здавати її в аренду зараз, потім продати і купити те, що буде актуальне на той час. 

Саме тому, з часом інвестиційний портфель диверсифікується між трьома класами активів:

Equity  – це частка в бізнесі, криптопроекті чи нерухомості

Fixed Income – це активи з фіксованою дохідністю: депозити, облігації і стейкінг стейблкоінів. 

Safe – захисні активи. Це готівка. Так її бажано тримати в валюті і розміром 6-12 місячних витрат.